انجمن

راهنمای انتخاب مسواک مناسب

مسواک خوب باید دارای مشخصاتی باشد تا بتواند دندان های را به خوبی تمیز کنید،اما چه معیارهایی؟

1- مسواک باید رشته های نایلونی داشته باشد.
2- رشته های مسواک باید نرم و متوسط باشد.مسواک های زیر به لثه و دندانها آسیب می رساند.
3- اندازه سر مسواک باید متناسب با دهان فرد باشد و همچنین لازم است مسواک كودكان كوچكتر از بزرگسالان باشد.مسواک به طول دو سانتیمتر برای كودكان مناسب است.

4- مدتی كه باید از یک مسواک استفاده شود،بستگی به میزان تمیزی،محكمی و فرم رشته های مسواک دارد. تا وقتی كه رشته های مسواک تمیز،محكم و صاف است.می توان از آن استفاده كرد.اگر فردی طور مرتب و با دقت مسواک كند،معمولاً عمر مسواک او چهار تا شش ماه است.اگر مسواک پس از یك هفته فرسوده شود نشانه این است كه فرد نادرست مسواک می زند.

 ویژگی های یك مسواک خوب چیست؟

مسواک بایستی نرم و از نظر اندازه كوچك باشد.مسواک های نرم نایلونی كه انتهای موهای آن گرد و پخ شده ترجیح داده می شوند.الیاف مسواک باید در عرض در 4-3 ردیف و در طول در 12-10 ردیف قرار گرفته باشند.

چرا مسواک نرم توصیه می شود؟

عامل ایجاد كننده بیماریهای لثه و دندان،لایه بیرنگ و چسبنده ای است كه شامل میكروبها در زمینه ای از بزاق و مواد غذایی بوده كه به سطح دندان می چسبد و پلاک میكروبی نامیده می شود.پلاک با كشیدن ناخن بر روی دندان به زیر آن جمع شده و دیده می شود.هدف از مسواک زدن،تمیز كردن دندانها از باقیمانده مواد غذایی و برداشتن پلاک میكروبی بوده كه با استفاده از مسواک نرم به این هدف می توان نائل گردید.

چرا نباید از مسواک زبر استفاده كرد؟

علیرغم تصور مردم جرم رسوب یافته بر دندانها،با عمل مسواک زدن برطرف نمی گردد و نیاز به كمک دندانپزشک و استفاده از وسایلی چون قلم و دستگاه جرم گیری دارد.استفاده از مسواک های زبر و خشن و یا خمیر دندانهای ساینده علاوه بر اینكه باعث تحلیل لثه شده،سبب ایجاد سائیدگی و خراشیدگیهایی بر روی دندانها شده و استعداد گیر پلاک میكروبی و همچنین ریسک ایجاد پوسیدگی را بالا می برد.

آیا مسواك برقی بر مسواک دستی ارجحیت دارد؟

خیر،هیچگونه تفاوتی از نظر تمیز كردن دندان با این دو روش وجود ندارد.كما اینكه نوع دستی قابلیت مانور بیشتری دارد.

زمان تعویض مسواک چه موقع است؟

به محض اینكه موهای مسواک شروع به سائیده شدن نمود،مسواک باید تعویض شود كه این مدت معمولاً سه ماه است.اما این زمان بستگی تام به شدت و نحوه مسواک زدن فرد دارد.

 

منبع: تبیان

دانـــــلود

  • - بازدید: 3

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی و تبلیغات

خرید vpn خرید kerio خرید vpn