انجمن

سفر به گیلان یا مازندران؟

نوروز 93 یک نوروز استثنایی برای علاقه مندان سفر است. یک تعطیلات پنج روزه در آغاز و یک تعطیلات چهار روزه در پایان، نوروز 93 را  به یکی از پرسفرترین نوروزهای سال های اخیر تبدیل خواهد کرد. هرچند هرگوشه این مرزپرگهر سرشار از زیبایی و دیدنی است اما آمار نشان می دهد  که استان های گیلان و مازندران و همین طور اصفهان و فارس از مهم ترین هدف های گردشگری نوروزی محسوب مي‌ شوند. آنهایی هم که از سرما و برف خسته شده اند راهی جنوب کشور مي شوند. شما نوروز امسال به کجا سفر مي کنید؟ قبل از اینکه چمدان تان را ببندید این مطلب را بخوانید.

سفر به گیلان یا مازندران؟

گیلان

مسیر زمینی تهران به رشت یکی از بهترین راه های زمینی ایران است. تمام مسیر تهران-کرج-قزوین- رشت ، آزاد راه است. فاصله تهران تا رشت 320 کیلومتر است. در مسیر کرج – قزوین و بعد از اینکه خروجی طالقان را رد کردید مجتمع‌هاي پذیرای خوبی وجود دارد که مي‌توانید از آنها استفاده کنید. در آزادراه قزوین – رشت تا رسیدن به منجیل خبری از مجتمع‌هاي پذیرایی نیست غیر از اینکه راه را بلد باشید و یکی دوتا  خروجی آزادراه به جاده  قدیم را بشناسید ما این گزینه را توصیه نمي‌کنیم.راه‌هاي بین شهری گیلان هم از کیفیت متوسطی برخوردار است اما بیشتر ییلاقات گیلان دارای جاده‌هاي بسیار بد و در بسیاري موارد خاکی هستند.  اگر قصد بازدید از ییلاقات گیلان را دارید حتما از اطلاعات مردم محلی یا مشورت با راهنمایان گردشگری محلی بهره‌مند شوید. شهرهای گیلان به دليل تراکم زیاد و بافت سنتی خود در ایام نوروز ترافیک بسیار شدیدی دارند، توصیه مي‌کنیم تا مي‌توانید از بزرگراه‌هاي بیرون شهر استفاده کنید.

اگر مي خواهید به گیلان سفر کنید خودتان را برای باران آماده کنید. چتر و بارانی یادتان نرود، گیلان است دیگر ناگهان وسط یک روز آفتابی آسمانش هوس باران مي‌کند. بیشتر زیبایی‌هاي شمال زیبایی‌هاي طبیعی است،  جنگل، کوه و دشت و دریا پس کفش مناسب پیاده‌روی را فراموش نکنید بهتر است کف کفش‌تان آج‌دار باشد تا در دشت و کوه و جنگل سرنخورید و حادثه‌ای برای‌تان پیش نیاید. دیدنی‌هاي گیلان را به سه دسته تقسیم مي‌کنیم؛ جلگه مرکزی، غرب و شرق. ساحل‌هاي گیلان از جلگه مرکزی به سمت شرق گسترده شده‌اند البته در غرب گیلان هم یک ساحل جنگلی بسیار زیبا به نام «گیسوم» هست. اما غرب گیلان بیشتر به دليل ییلاقات و جنگل‌هايش معروف است. بازارهای محلی گیلان را از دست ندهید، دوتا از معروف‌ترین‌هايش بازار قدیم رشت و بازار هفتگی است که هر پنجشنبه در شهر جمعه بازار دایر مي شود.

سفر به گیلان یا مازندران؟

بازدید از موزه میراث روستایی رشت را به هیچ وجه از دست ندهید. در تعطیلات نوروز سازمان میراث فرهنگی گیلان در این اکوموزه انواع مراسم جالب سنتی را نیز اجرا مي‌کند که دیدنش خالی از لطف نیست.بازدید از قلعه‌رودخان مي‌تواند یک روز کامل شما را به خود اختصاص دهد،  فقط یادتان باشد که یک روزآفتابی را به این بازدید اختصاص دهید چون سنگفرش مسیر دو ساعته روستا تا قلعه بدون کارشناسی لازم با سنگ صیقلی رودخانه‌ای انجام شده و با کوچک‌ترین نم بارانی مي‌تواند منجر به حادثه شود.تله کابین و کلوچه‌هاي سنتی (کوکی) لاهیجان، سورتمه تالش، گشت دریایی مرداب انزلی، آبشار ویسادار، منطقه زیبای سرولات و غذاهای خوشمره خاور خانوم را هم از دست ندهید. بازدید از ماسوله را به عصر یک روز غیرتعطیل موکول کنید و بهتر است شب ماسوله را هم تجربه کنید به مراتب از روزش آرام‌تر و دیدنی‌تر است. نشانی رستوران‌هاي خوب گیلان به‌خصوص رشت را از مردم خونگرم رشت بپرسيد و به تابلوها و تبلیغ‌هاي جاده‌ای توجه نکنید بهترین رستوران‌هاي رشت در محله‌هاي قدیمي‌ و جاهایی دور از بزرگراه‌ها هستند.

متاسفانه گیلان از اماکن اقامتی کافی که در ایامي ‌مانند نوروز جوابگوی خیل مسافران باشد برخوردار نیست. تعداد هتل‌هاي خوب گیلان کمتر از20 هتل است و در مجموع به کمتر از 3000 نفر مي‌توانند سرویس بدهند. در شهرها و روستاهای ساحلی شمال یکی از مشاغل مردم اجاره خانه و ویلا است اما بهتر است برای امنیت و آسایش بیشتر با ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی استان گیلان تماس بگیرید تا فهرست افراد مجاز ارائه خدمات اقامتی را دریافت کنید.

مازندران

40 کيلومتري نزديک گيلان!

برای رسیدن از تهران به ساری 2 راه پیش رو دارید:

1- جاده تهران- فیروزکوه- پل سفید- قائم شهر- ساری   به طول 283 کیلومتر

2- جاده  تهران – هراز -آمل- بابل – ساری به طول 260 کیلومتر

هرچند جاده فیروزکوه کمي ‌طولانی‌تر است اما به مراتب جاده بهتر و امن‌تری نسبت به جاده هراز است.مازندران هم  مانند گیلان سرشار از چشم‌اندازهاي طبیعی زیباست پس کفش مناسب یادتان نرود. اگر اهل کمپینگ هستید ییلاقات مازندران به مراتب جاده‌هاي بهتری نسبت به ییلاقات گیلان دارند اما یادتان باشد که کوه‌های سپید پوشی که مازندران را در آغوش گرفته‌اند باعث سرمای ییلاقات و مناطق مرتفع این استان مي‌شوند. اگر هوس کمپینگ کردید لباس گرم یادتان نرود. اگر از جاده فیروزکوه به سمت ساری مي‌روید یک توقف کوتاه در گدوم و خوردن آش دوغ‌هاي معروفش را فراموش نکنید. به ورسک که رسیدید حتما بازدیدی از پل ورسک داشته باشید. این پل با دهانه 66 متری و ارتفاع 110 متر از کف زمین حدود 70 سال پیش با ابتدایی‌ترین وسایل ساخته شده و یکی از شاهکارهای مهندسی است. در ادامه مسیرتان به پل سفید مي‌رسید.  اگر زمان کافی دارید کنار پمپ بنزین پل سفید از جاده فرعی سمت چپ با 20 دقیقه راندن به روستای سنگده بروید و زیباترین جنگل راش ایران را ببینید.  مي‌توانید برای ناهار در همین جنگل و در منطقه‌ای به نام تلارسربند که چشمه آب و سرپناهی دارد  چادر بزنید.

سفر به گیلان یا مازندران؟

مازندران نسبت به گیلان از امکانات اقامتی بیشتر و بهتری برخوردار است. از ساری به سمت فرح آباد که بروید ویلاها و مجتمع‌هاي اقامتی و پذیرایی زیادی مي‌بینید. معروف‌ترین و خوشمزه‌ترین اکبرجوجه ایران را مي‌توانید در ساری پیدا کنید. همچنین در مسیر جنگل زارع در حومه ساری یک رستوران محلی دیگر هست که مي‌توانید انواع غذاهای ایرانی و محلی را بخورید.

مازندران به جز ساحل دیدنی‌هاي بسیاری دارد، طولانی‌ترین و یکی از زیباترین جاده‌هاي جنگلی ایران جاده جنگلی ساری به کیاسر است. در این جاده مي‌توانید یکی از نادرترین جاذبه‌هاي زمین گردشگری جهان یعنی چشمه‌هاي رنگی بادآب سورت را ببینید. همچنین دریاچه میانشه در روستای چورت و سد سلیمان تنگه و دریاچه زیبای آن نیز مسیر دسترسی شان از همین جاده است. در بهشهر شبه جزیره میانکاله را از دست ندهید. در روزهای آغازین فروردین هم مي‌توانید تک و توک پرنده‌هاي مهاجر را در اطراف این شبه جزیره ببینید. منطقه تاریخی و طبیعی عباس آباد هم هرچند در تعطیلات نوروز شلوغ مي‌شود اما دیدنی است. بابلسر یک مجموعه اقامتی با نام پارکینگ دارد که درست روبه‌روی ساحل بوده و از امکانات خوبی نیز برخوردار است. نوشهر، چالوس، تنکابن و رامسر پشت‌شان را به کوه و جنگل تکیه داده‌اند و پاهای‌شان در دریاست. تنکابن و رامسر معمولا به نسبت نوشهر و چالوس خلوت‌ترند. جاده دوهزار و سه هزار را در نوشهر از دست ندهید و همین‌طور ییلاق زیبای جواهرده را در رامسر. تله‌کابین رامسر هم شما را از کوه و جنگل به دریا مي‌رساند و با زیبایی‌هاي بهشتی سرمست‌تان خواهدکرد. به نقشه مازندران که نگاه کنید متوجه مي‌شوید که این استان در محور شرقی – غربی گسترده شده است. با توجه به تراکم شهرهای ساحلی و جاده‌هاي باریک در تعطیلات نوروز برای طی مسیر 20 کیلومتری بین دو شهر ممکن است 2 ساعت در ترافیکی سنگین اسیر شوید. بهتر است برای گشت و گذار در مازندران از یک گوشه آن شروع کنید و به گوشه دیگر بروید تا مجبور به رفت و برگشت نشوید. بهتر است محل اقامت‌تان را هم در روزهای مختلف سفر طوری تغییر دهید که نزدیک به جاذبه‌هاي گردشگری مورد نظرتان باشد.

مقایسه دو استان گیلان و مازندران

نمره های بین 5 تا 5- است. هرچه این عدد مثبت تر باشد یعنی نمره بهتری در آیتم مورد نظر کسب شده است.

سفر به گیلان یا مازندران؟

 

منبع: برترین ها

دانـــــلود

 • - بازدید: 567

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

56 پاسخ به “سفر به گیلان یا مازندران؟”

 1. صندلی نیلپر گفت:

  راز یک زندگی زیبا این است:
  که امروز با خدا گام برداری و برای فردا به او اعتماد داشته باشی.
  ممنون بابت مطالب خوبتون!

 2. sogol گفت:

  حيف حميد جون نيست که نظر ها رو زود تاييد ميکرد؟؟؟آق فريدون حميد کجاس؟؟؟رفته مسافرت؟؟؟
  يا مشکلي پيش اومده براش؟؟؟
  ازش خبر داري؟؟؟
  چرا اينقد دير تاييد ميکنين؟؟؟

 3. hossein rezaei گفت:

  بابت اون که میگی نیلوفر که فلان چیز رو گفته باید بگم که به هر الاغی ایدیمو نمیدم.افتاد؟؟؟؟

 4. sogol گفت:

  مارو باش شما رو باش
  ما خونه تکونی شما زلزله
  ما اتیش کبریت شما اتشفشون
  ما نسیم شما طوفان
  ما جوی اب شما سیل
  اصلا ما ابپاش شما تسونامی.کجايي،

 5. sogol گفت:

  راستي ما با هم دوست شديم ساري هم پيشمه سلام دارن خدمتتون الان که ديگه بهش شک ندارين؟؟؟
  بگين بذار باورش بشه؟!!!
  منو کشت ميگه اگه شما يه درصدم احتمال سوگل بودن ساري رم داشته باشين تمومه،ساري نايس girlمن چي؟؟؟اصن اشتباه نگرينااااا؟!!!!
  بعد شما خونتون نيستيد؟؟؟
  چرا اينقد دير تاييد کردين نظرو؟؟؟
  مهديه جوووووون خوبن؟؟؟

 6. sogol گفت:

  تو که شکوندي بذار حميدم بشکونه!!!!

 7. hossein rezaei گفت:

  حمید دل این دخترو نشکون گناه داره

  • sogol گفت:

   من گفتم برو تو وبم نظر بده ،نرفتي.
   گفتم جوابتو دادم برو ببين ،نديدي.
   بعد به حميد ميگي دل نشکونه؟؟؟تو که دلمو شکستي.
   نه خداييش با نيلوفرم همين کارو کردي؟؟؟
   هر کي مياد اينجا بهش ميگي آيدي بده؟؟؟

  • sogol گفت:

   راستي برو تو وبم آپ جديدمو ببين،نرفتي يا نظرم ندادي فداي سرم،فقط خواستم اطلاع بدم بهت چون وب متعلق به شماست آق حسين:)

 8. sogol گفت:

  فک کنم به حرفتون گوش کنه تو رو خداااااا

 9. sogol گفت:

  تو برگردونش من ديگه نظر نميدم اصن هر چي شما بگين.
  دلم براش تنگ شده راستي امروز نديديش؟؟؟اومده بود خونه ي مادربزرگش!!!

 10. hossein rezaei گفت:

  دخترین دیگه

 11. sogol گفت:

  جون هر کي دوست داري باهاش حرف بزن بهم برگردونش توروخدااااااا

 12. sogol گفت:

  دوستمو تو ازم گرفتي سارينا ميگه من باعث شدم شما بهش شک کنيد بخاطر همين باهام قهره من بدون سارينا نميتونم شما ميتونيد اونو بهم برگردونيد کارم شده گريه تو رو خدا يه کاري بکن اقا حميد من سوگلم سارينا هم ساريناس.

 13. hossein rezaei گفت:

  الله اکبر

 14. sarina گفت:

  سلام بازم يکيه؟؟؟ثابت شد يا نه؟؟؟

 15. sogol گفت:

  مرسے ڪـہ بهҐ یاב בاבیטּ
  ممنوטּ 😀

 16. sogol گفت:

  از آق פسیטּ פֿـبر בاریב؟؟؟
  زنבـہ ان؟؟؟؟؟؟
  ازشوטּ פֿـبرے نی๛ ڪجان؟؟؟؟؟؟؟؟

 17. sarina گفت:

  با عرض سلاҐ و פֿـستـہ نباشیב פֿـבمت شما نویسنבگاטּ محترҐ ،سایت بسیار زیبا و آموزنבـہ اے בاریב.
  همیشـہ شاבاب و تنבرست باشیב،عیבتاטּ هҐ مبارڪ.

 18. sogol گفت:

  همشونو بایב تایپ ڪنҐ ؟؟؟؟؟؟؟
  بבوטּ ؋اصلـہ یا همینجورے ؟؟؟؟؟؟؟

 19. sogol گفت:

  آقا حسین بدو برو تو وب جوابتو دادم.

 20. sogol گفت:

  آق حمید حسین دوست تو هس از من می پرسی؟؟؟؟؟؟؟
  خواهش میکنم….
  خداییش مث من کاربر داشتی؟؟؟؟؟؟؟

 21. sogol گفت:

  Happy New year
  قابل توجه آق حسین و حمید و فریدون:)))))))))

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی و تبلیغات

خرید vpn خرید kerio خرید vpn